creation site internet creation site web logiciel creation site Stavba terária
Vybavení terária
Fotografie terárií

Užovka Červená

Elaphe Guttata

uzovkacervena.eu

Užovka červená - Základní info

Jedná se o nejrozšířenějšího a pro svou nenáročnost nejoblíbenějšího domácího hada. Jak již název napovídá, její zbarvení je do červena, ale existují i jiné formy zbarvení.Ze spodu je bílá s černou "šachovnicí". Užovka červená dorůstá 140 - 180 cm. Ve volné přírodě se užovky živí drobnými hlodavci. Dožívají se 12-15ti let.


Chov

Pro její klidnou povahu a jednoduchost chovu je vhodná pro začátečníky. V zajetí je to nejčastěji chovaný druh hada.


Potrava

V zajetí stačí užovku krmit myšmi (1 kus 1-2× týdně), mladé hady myšími holátky. Pro zpestření jídelníčku tohoto hada je možno použít třeba jednodenní kuře. Zhruba tři dny po krmení užovka potravu tráví a v této době je potřeba jí nechat v klidu.


Terárium

Pro jednoho jedince postačuje terárium o velikosti 50×40×40 cm. Dno terária by mělo být pokryto pískem, kokosovým substrátem nebo rašelinou, případně směsí. Terárium je potřeba vybavit kamenem (aby se měla užovka kam schovat a kde vyhřívat), miskou na vodu (velkou tak, aby se v ní celá mohla stočit) a topení (žárovka, topný kabel, je vhodný i topný kámen). Teplotu v teráriu udržujeme 27-30 °C.ideál 29.Vzhledem k tomu, že užovky rády lezou a prozkoumávají, je vhodné do terária umístit i nějaké větve. Terárium pravidelně zvlhčujeme např. rozprašovačem.


Svlékání

Užovka červená se svléká zhruba jednou za měsíc a proces svlékání trvá přibližně týden. Během tohoto týdne užovka nepatrně ztratí barvu a jakoby zešedne, oči se jí zakalí. Užovka je zalezlá, protože hůř vidí a zhruba po týdnu opět dostane svou barvu a po třech dnech svleče starou kůži. Před svléknutím je nutno v teráriu udržovat ještě větší vlhkost. Pokud je svlečená kůže vcelku, znamená to, že užovka je zdravá a má vhodné podmínky k chovu. Pokud kůže celá není, může to znamenat nemoc, ale i třeba jen malou vlhkost v teráriu.


  

Aktivita

Užovka červená je noční had. Přes den spí a v noci je aktivní. Proto ze špatně utěsněného terária uteče nejčastěji v noci, když je klid a všichni spí. Režim jí lze otočit, pokud terárium umístíme do tmavé části bytu, a v noci svítíme.


Mláďata a rozmnožení

U těchto hadů je možné se časem pokusit i o úspěšné rozmnožení. K množení by samice měla měřit minimálně 100cm, ale protože se dá všeobecně had těžko měřit uvádí se pohlavní dospělost u guttát cca v 2,5 - 3 letech života. Vzhledem k tomu, že i v jejich domovině dochácí k střídání teplot, je vhodnější k úspěšnějšímu páření nechat samici tzv. zazimovat. Jde o období, kdy na 1 - 3 měsíce snížíme hadům teplotu a tím se mu téměř zastaví metabolismus a po odzimování je jedinec více nastimulován k páření. POZOR Zimování má svá pravidla

Gravidita u guttát trvá cca 60 dní. Po této době snese užovka vejce. Při správné inkubaci, která by měla být při teplotě 28 °C a dostatečné vlhkosti se po dalších 60 - 80 dnech vylíhnou mláďata, která jsou již soběstačná. Po prvním svleku můžeme začít krmit jednodeními holaty. Většinou s příjímáním potravy není problém. Pokud bude potravu několikrát odmítat, musíme sami ručně hádka rozkrmit.


Čeleď a ušknutí

Je z čeledi škrtičů. Myši loví tak, že je udusí a potom je pozře. Není jedovatý, takže když uštne člověka nic se mu nestane. Až na to, že to bolí asi jako vosí štípnutí.